Tür: Fantastik, Macera, Komedi
Vizyon Tarihi: 10 Mart 1995
Yapımı: 1995 – Türkiye
Süre: 101 dk.
Özellikler: 35mm, Renkli, Dolby Stereo

Popüler bir TV sunucusu olan İsmet Berkan, medyadaki ismiyle Bay E, karısı Leyla ile birlikte çıktığı yolculukta onu aldattığını itiraf eder. Leyla bu itirafın sonunda mola verdikleri benzin istasyonunda gözden kaybolur.

Karısının izini sürmeye başlayan İsmet, onu bir adamla üstü açık kırmızı bir arabayla giderken görür. Peşine düştükten sonra traji-komik olayların içinde bulur kendini. İşlemediği bir cinayetin zanlısı olarak polis tarafından takip edilir, küçük kızı kaçırılır, kadınlar tarafından iftiraya uğrar.

Fantastik bir dilin hakim olduğu film, Bay E’nin kendini ve yaşadığı ülkenin insanlarını yeniden tanıdığı bir yolculuğun hikâyesidir. Yol, onun sevdikleri ile arasındaki uçurumu daha da mı açacaktır yoksa onları kavuşturacak mıdır?

“Entelektüel Bay E’nin tuhaf hikayesi”
“Oğlum, ‘baba öyle bir film yap ki olaylar birbiri arkasına gelsin ve her şey değişsin’ dedi. Ben de akıl almaz bir süratle İçimden ne geliyorsa çektim. Bay E Benim en şahsi filmim sayılabilir” Sinan Çetin

BASINDA

Traji-komik bir öykü: Bay E Hazırlık aşaması 6 ay süren filmin senaryosunu Sinan Çetin yazdı. Stephan Wrenshall, İsmet Berkan, Yılmaz Erdoğan, Uygar Şirin ve birçok isim daha hikayeye katkıda bulundular. 200 kutudan fazla negatif filmin harcandığı, 150'den fazla oyuncunun yer aldığı filme sekiz firmadan finans sağlandı ve işletmesini Warner Bross üstlendi. “Bay E’nin ses ve laboratuvar işlemleri, teknik kalitesinin daha iyi olması amacıyla Budapeşte'de yapıldı. “Bay E” aynı zamanda dolby stereo sisteminin kullanıldığı ilk Türk filmi olma özelliğini de taşıyor.
 
Web Tv