Berlin in Berlin

 
Tür: Dram
Vizyon Tarihi: 1 Nisan 1993
Yapımı: 1992 – Türkiye/Almanya
Süre: 94 dk.
Özellikler: 35mm, Renkli, Dolby SR

Alman mühendis Thomas, gizlice güzel bir Türk kadını olan Dilber’in fotoğraflarını çekmektedir ve Dilber’in kocası Mehmet bu durumu farkeder. İki erkek arasında bir kavga  başlar, kavga Dilber’in kocasının kaza sonucu ölümüyle sonlanır ve Thomas ortadan kaybolur. Thomas’ın Dilber’e olan tutkusu ve vicdan azabı onu Berlin’in Türk bölgesi Kreuzberg’e götürür. Mehmet’in kardeşi Mürtüz Thomas’ın kim olduğunu anlar ve intikam almak ister. Thomas bir şekilde kovalamacanın ardından tesadüfen onların evine girer ve saklanır.
Bu olay Thomas’ın kurtuluşudur aslında. Bir Türk töresi buyuru ki, ev sahibi evindeki misafirinin, düşmanı bile olsa, kılına zarar gelmesine engel olmak zorundadır çünkü evdeki artık bir Tanrı misafiridir.

Bu arada Thomas ailenin diğer üyeleriyle sıcak bir bağ kurar fakat Mürtüz dul kalan yengesi Dilber’e göz koymuş ve Thomas’ı engel olarak görmektedir.
Fragman
“Hülya’nın dediğine göre mastürbasyon sahnesini kendi akıl etmiş. Çok tatlı. Ben seviyorum böyle şeyleri. Keşke biri akıl etse de, ben de sette bu tip yaratıcı fikirlerden yararlanabilsem. Hülya çok iyi bir aktris. Galiba bu konuda şöyle bir şey oldu: Ben Hülya’yı mastürbasyon sahnesine ikna edebileceğimi zannetmiyordum ve bir oyun yaptım. “Bir sevişme sahnesi var ama, bunu ben pek istemiyorum, erkeklerle de öpüşmen pek hoşuma gitmiyor, acaba ne yapsak.” dedim ve konuşmaya başladık. Onun ağzından almak istiyordum mastürbasyon olayını. O da, “sevişmeyeyim, ama mastürbasyon yapayım” deyince, ne iyi akıl ettin deyip, oyunu bağladık. Hülya’yı oyuncu olarak çok beğeniyorum. Cem gerçekten filme sahip çıktı. Ekip, dünyada eşi az bulunur bir uyumla çalışıyor. Çok tatlı bir ekibimiz var ve her şey yerine oturdu. İşte evin dekoru falan… Uyum içinde olmak demek, uyum içinde kavga etmek demek. Biz her dakika senaryoyu yeniden biçimlendiriyoruz, yeniden yazıp, yeniden yaratıyoruz. Karım Rebekka’nın sözüyle, bir film üç kere yaratılır. Bir tanesi senaryo yazılırken, bir tanesi çekilirken, bir tanesi de montajda.” Sinan Çetin
 
BASINDA - 18.04.1993 Hürriyet

Berlin in Berlin’e rekor izleyici

Berlin in Berlin seyirci rekoru kırdı. Sadece 7 sinemada oynatılmaya başlanan Sinan Çetin yapımı filmi, 335 bin kişi izledi. Oscar ödüllü ABD filmleri ve İstanbul Festivaline rağmen halen kapalı gişe oynayan Berlin in Berlin, son 20 yılın en iyi iş yapan filmi ilan edildi. Aynı zamanda Berlin in Berlin Türkiye Sineması’nda bugüne kadar çekilmiş ilk tam sesli ve full renkli film özelliği olmakta.
 
Web Tv