Çirkinler de Sever

 
Tür: Dram, Duygusal, Komedi
Vizyon Tarihi: 01 Mayıs 1982
Yapımı: 1981 – Türkiye
Özellikler: 35 mm, Renkli

“Çirkinler de Sever” filminin hikayesi, Anadolu’nun ücra bir köyüne (Eski Kahta) sinema filmi çekmek için gelen film ekibi ile köylüler arasında geçen gelişmeleri anlatan bir kurgu üzerine yazılmıştır. Yönetmenin senaryosunu ‘bir gün bir köylü bir stara aşık olursa’ diye düşünerek yazıp çektiği film, köylü genç Mazlum’un (İlyas Salman), film aktristi Müjde’ye (Müjde Ar) duyduğu saf ve temiz duyguyu anlatmaya çalışmaktadır. Filmcilerin köydeki işleri bitip, ekip İstanbul’a geri döndükten sonra, Mazlum’un Müjde’ye duyduğu özlemi nedeniyle onun peşinden İstanbul’a gelişiyle beraber yaşanan ilginç gelişmeleri işlemektedir.

BASINDA - 14.06.1982

bir gün
bir köylü
bir stara aşık olursa

Ankara’dan İstanbul’a yeni gelmiş heyecanlı ve genç sinemacılar olarak o zamanlar Türk sinemasında bir güzellik ve seks sembolü olan Müjde Ar’ın kapısını çaldıklarında, Müjde Ar’ın ağır başlı karakteri karşısında şaşıran Çetin, ‘Çirkinler de Sever’ filmini Müjde Ar’ın yardımıyla çektiklerini belirtir.

Çetin’in alışılageldiğin dışındaki kamera kullanımıyla Türk sinemasına yeni bir yönetmenin gelişini müjdeleyen, ‘Çirkinler de Sever’ filmi, 1982 yılında Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Film’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödüllerini alır.
 
Web Tv